دیالیز

1391/6/30 0:0
در کلیه های سالم، پاکسازی خون و دفع مایعات اضافی بدن منجر به تشکیل ادرار می شود، به فرم ادرار می شود. که به حفظ سلامت بدن کمک می کند. زمانی که کلیه ها برای مدت طولانی کار خود را خوب انجام ندهند، بجای آنها می توان از دیالیز استفاده نمود. دو نوع دیالیز وجود دارد. همودیالیز و دیالیز صفاقی.

در کلیه های سالم، پاکسازی خون و دفع مایعات اضافی بدن منجر به تشکیل ادرار می شود، به فرم ادرار می شود. که به حفظ سلامت بدن کمک می کند. زمانی که کلیه ها برای مدت طولانی کار خود را خوب انجام ندهند، بجای آنها می توان از دیالیز استفاده نمود. دو نوع دیالیز وجود دارد. همودیالیز و دیالیز صفاقی.

در این نوشته به معرفی همودیالیز پرداخته خواهد شد.

- چه زمانی نیاز به انجام دیالیز وجود دارد؟

زمانی که کلیه ها برای مدت طولانی قادر به حذف مواد زاید و مایعات اضافی از بدن نباشد، باید از این روش استفاده نمود. در حقیقت زمانیکه 10 تا 15 درصد عملکرد کلیه ها باقی مانده باشد باید از این روش استفاده شود. در این زمان ممکن است فرد دچار تهوع، استفراغ، تورم و احساس خستگی شود. حتی اگر این علائم نیز وجود نداشته باشد، مواد زاید خون افزایش می یابد که می تواند برای بدن سمی باشد. بهترین کسی که می تواند تشخیص دهد چه زمانی باید دیالیز شروع شود، پزشک می باشد.

- همودیالیز چگونه کار می کند ؟

در همودیالیز از یک ماشین دیالیز و یک فیلتر مخصوص که کلیه مصنوعی نام دارند و یک تصفیه کننده استفاده می شود.قبل از انجام دیالیز یک جراحی مخصوص باید به روی عروق دست انجام شود تا جهت انجام دیالیز آماده شود.

- تصفیه کننده چگونه خون را تصفیه می کند؟

هر تصفیه کننده دو قسمت دارد. یکی برای خون و دیگری برای مایع که جهت تصفیه کردن استفاده می شود. یک پرده نازک این دو قسمت را از هم جدا می کند. سلولهای خونی ، پروتئینها و سایر ترکیبات مهم در خود خون باقی می مانند. زیرا بزرگتر از آن هستند که از غشاء عبور کنند و مواد اضافی کوچکتر در خون نظیر اوره، کراتینین، پتاسیم و مایعات اضافی از غشاء عبور کرده و از بدن پاک می شوند.

- مدت زمان انجام دیالیز چقدر است ؟

معمولاً هر جلسه دیالیز همودیالیز 4 ساعت طول می کشد و بصورت سه جلسه در هفته انجام می شود. پزشک به شما نسخه ای می دهد که مشخص می کند، چند بار در هفته نیاز به دیالیز وجود دارد.مطالعات نشان می دهد که انجام صحیح و کامل دیالیز سبب بهبودی و سلامتی شده و مانع از بستری های مکرر در بیمارستان می شود و موجب می گردد فرد بیشتر زنده بماند. نحوه درمان با انجام آزمایشات ماهانه بررسی می شود تا مشخص گردد که این مقدار دیالیز برای بیمار مناسب است یا نه ؟

- آیا دیالیز بیماریهای کلیه فرد را بهبود می بخشد؟

در بسیار از مواردی که نارسائی کلیه حاد و یکباره بوده است، دیالیز تنها تا زمان بهبود عملکرد کلیه ها مورد نیاز است. اما اگر در بیماریهای مزمن در طول زمان سبب پیشرفت نارسائی کلیه شود، کلیه ها خوب نشده و دیالیز جهت ادامه حیات ضروری خواهد بود مگر آنکه فرد پیوند کلیه بشود.

- مدت زمان انجام دیالیز چقدر است ؟

در زمان شروع دیالیز و حین وارد ساختن سوزن دیالیز در داخل فیستول ممکن است فرد مقداری ناراحت شود. اما تیم دیالیز به شما این اطمینان را خواهد داد که در حین دیالیز هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد . علائمی نظیر انقباضات عضلانی ، سردرد، تهوع و یا سرگیجه معمول نیستند اما اگر چنین علائم رخ داد حتماً یکی از اعضای تیم دیالیز را مطلع سازید زیرا انجام یکسری اقدامات می تواند به شما کمک کند که شامل موارد ذیل است :

- کاهش زمان حذف مایعات که خود می تواند سبب افزایش زمان دیالیز شود.

- افزایش مقدار سدیم در مایع دیالیز

- چک داروهایی که جهت بالا بودن فشار خون مصرف می کنید.

- تنظیم وزن خشک،وزن هدف شما

- سرد کردن نسبی مایع دیالیز

- استفاده از یکسری داروهای خاص جهت جلوگیری از کاهش فشار خون در حین دیالیز

نیاز به حذف مقادیر بالایی از مایعات از بدن در حین دیالیز ممکن است از جمله دلایلی باشد که سبب بروز احساس ناخوشایندی در حین دیالیز می شود.

- من شنیدم که مایع دیالیز را می توان از نو مورد استفاده قرار داد.آیا این مسأله صحت دارد؟

قبل از استفاده از مایع دیالیز، مرکز دیالیز بر طبق اصول خاص این مایع را به دقت تصفیه
می نماید. اگر این کار به طور صحیح انجام شود، استفاده مجدد از آن بلامانع است. قبل از شروع دیالیز ، مایع دیالیز باید بطور دقیق چک شود تا اطمینان حاصل شود که درست کار می کند. اگر این مایع درست کار نکرد باید دور ریخته شده و از مایع جدیدی استفاده شود.

- آیابیماران دیالیزی می توانند کار خود را ادامه دهند؟

بله بسیاری از بیماران دیالیزی بعد از اتمام جلسه دیالیز خود می توانند به کار خود ادامه دهند. اما اگر شغل فرد همراه با انجام کارهای بدنی سخت و شدید باشد نظیر حمل مواد سنگین یا حفاری، باید کار خود را تغییر دهند.

 


تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1391

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ | فايل متن
< >