کاهش شنوایی

1391/6/30 0:0
کاهش شنوائی یکی از شایعترین مشکلات در افراد مسن می باشد. یک سوم افراد بالای 60 سال و نیمی از افراد بالای 85 سال دچار کاهش شنوائی هستند. مشکل کاهش شنوائی علاوه بر اینکه می تواند باعث اختلال در زندگی روزمره و تماسهای اجتماعی فرد با دیگران شود، گاهی باعث خطراتی در زندگی فرد می گردد، مثلاً این افراد صدای آژِیر خطر و یا اخطار برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک را نمی شوند و یا هنگام مراجعه به پزشک در فهم و درک دستورات است پزشک دچار مشکل شده که ممکن است برای آنها خطرناک باشد.

مرور کلی

کاهش شنویی یکی از شایعترین مشکلات در افراد مسن می باشد. یک سوم افراد بالای 60 سال و نیمی از افراد بالای 85 سال دچار کاهش شنویی هستند.

مشکل کاهش شنویی علاوه بر اینکه می تواند باعث اختلال در زندگی روزمره و تماسهای اجتماعی فرد با دیگران شود، گاهی باعث خطراتی در زندگی فرد می گردد، مثلاً این افراد صدای آژِیر خطر و یا اخطار برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک را نمی شوند و یا هنگام مراجعه به پزشک در فهم و درک دستورات است پزشک دچار مشکل شده که ممکن است برای آنها خطرناک باشد.

 

چه کسی دچار مشکل شنویی است ؟

 اگر در پاسخ به سؤالات زیر به 3 یا بیش از 3 مورد پاسخ بله دادید بدانید که احتمالاً دچار مشکل شنویی بوده و باید برای کنترل سطح شنویی خود به پزشک مراجعه کنید.

- آیا هنگام صحبت کردن با تلفن دچار مشکل می شوید؟

- آیا در مکانهای شلوغ که سر و صدا زمینه ای وجود دارد، بیشتر دچار مشکل شنویی می شوید؟

- آیا دنبال کردن یک مکالمه هنگامی که 2 یا چند نفر همزمان صحبت می کنند برای شما مشکل می شود؟

- آیا برای فهم کلمات در هنگام صحبت کردن دیگران باید به خود فشار بیاورید؟

- آیا بنظر شما بیشتر مردم نامفهوم صحبت می کنند ؟

- آیا شما اغلب گفته های دیگران را بد متوجه شده و عکس العمل مناسب به آن نشان نمی دهید؟

- آیا خصوصاً برای شنیدن صداهای زنان و کودکان مشکل دارید ؟

- آیا هنگام تماشای تلویزیون صدای آنرا زیاد بلند می کنید ؟

- آیا احسااس وزوز گوش و صدای زنگ در گوش خود دارید ؟

- آیا به نظر شما بعضی از صداها خیلی بلند بنظر می رسد ؟

 پس از اطلاع از کاهش شنویی چه اقدامی باید انجام داد ؟

 مهمترین کار در این موقع مراجعه به پزشک است و فرد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند. متخصص گوش و حلق و بینی پس از معاینه فرد درخواست آزمایشات مختلف سعی در شناسیی علت کاهش شنویی دارد تا بتواند آنرا درمان کند. پزشک ممکن است در این راه با یک شنوایی سنج که می تواند با استفاده از دستگاههای خاص سطح شنویی هر دو گوش را اندازه گیرد، مشورت کند خصوصاً هنگامی که فرد نیاز به وسائل کمک شنویی مثل سمعک دارد مشورت با شنویی سنج مهم بوده و او می تواند راهنمییهای لازم را ارائه کند.

 دلایل کاهش شنویی چیست ؟

 کاهش شنویی در اثر دلایل زیادی می تواند اتفاق بیفتد. یک مورد شایع آن کاهش شنویی در اثر پیری می باشد که به آن پیر گوشی می گویند. گرچه دلیل ایجاد پیر گوشی کاملاً شناخته نشده ولی مشخص شده است . که شیوع آن در بعضی خانواده ها بیشتر است .

دلیل دیگر برای کاهش شنویی، مواجهه گوش با صدای بسیار بلند بمدت طولانی است که به این نوع کاهش شنویی القا شونده در اثر سر و صدا گفته می شود. بسیاری از کارگران ساختمانی ، کارگران کارخانجات پر سر و صدا ، کارمندان فرودگاه ، سربازان ، افرادی که کارشان قطعه قطعه کردن چوب و بریدن درختان است، کشاورزان و ... به این نوع کاهش شنویی مبتلا می شوند. البته گاهی سر و صدای بلند می تواند باعث ایجاد صدا و یا وز وز در گوش شود.

کاهش شنویی همچنین در اثر عفونتهای باکترییی و یا ویروسی ، مشکلات قلبی و یا سکته مغزی ، ضربه به سر، تومور و حتی بعضی از داروها ایجاد شود.

 دلایل کاهش شنویی چیست ؟

 

 استفاده از وسائل تقویت صدا : که بر روی تلفن و موبایل وصل شده و یا استفاده از گوشی برای شنیدن صدای تلویزیون و رادیو باعث کاهش سر و صدای اطراف و عدم تداخل آنها با صدای رادیو و یا تلویزیون می شود. این وسائل که امروزه در دسترس قرار دارند باعث می شود که فرد حتی بدون استفاده از سمعک بتواند از این وسایل استفاده کرده و مشکل چندانی با شنیدن صدای آنها نداشته باشد.

1- لب خوانی: روش دیگری برای کمک به این افراد است . افرادی که از این شیوه استفاده می کنند، هنگام صحبت با فرد مقابل به صورت و لب آنها توجه کامل دارند و از این طریق به کلماتی که آنها ادا کرده اند پی می برند حتی اگر آنها را نشنیده باشند.

2- استفاده از سمعک: این وسیله کوچک بوده و معمولاً پشت گوش قرار می گیرد و صداها را بلندتر می کند. برای انتخاب نوع سمعک، شنویی سنج می تواند به شما کمک کند، شما ممکن است شما مجبور باشید چندین نوع سمعک را امتحان کنید تا به نوعی که برایتان راحت تر و مناسب تر از بقیه است دست پیدا کنید.

3- استفاده از حلزون پیوندی : این وسیله از 3 قسمت تشکیل شده است یک قسمت خارجی که پشت گوش قرار گرفته و حاوی میکروفن و انتقال دهنده است. این قسمت صدا را دریافت کرده تقویت می کند و به قسمت بعدی که پردازنده صوت نام دارد انتقال می دهد. پردازنده که یک وسیله کوچک است بر روی کمربند فرد و یا در جیب وی جاسازی می شود. پردازنده صدا را به سیگنالهای خاصی تبدیل کرده و آنرا به قسمت سوم که دریافت کننده نام دارد منتقل می کند. دریافت کننده یک قطعه کوچک و گرد دیسکی شکل بوده که جراح آنرا در زیر پوست یکی از گوشهای فرد قرار می دهد و سیگنالهای صوتی توسط دریافت کننده به مغز منتقل می شود. پیوند حلزون اغلب برای کودکان کوچکی که با از دست دادن شنویی از بدو تولد درگیر هستند استفاده می شود. ولی امروزه برای موارد کاهش شدید شنویی در افراد مسن هم مورد استفاده قرار گرفته است.

 چگونه اطرافیان و دوستان فرد دچار کاهش شنویی می توانند به او کمک کنند؟

- اگر دچار کاهش شنویی هستید حتی در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید. دوستان و نزدیکان شما باید از اینکه شنیدن برای شما کار مشکلی می باشد مطلع باشند تا هنگام صحبت با شما دقت بیشتری صرف کرده و بلندتر با شما صحبت کنند تا هم به شما کمک شود و هم در اثر درک غلط از گفتار آنها سوء تفاهم ایجاد نشود.

- از خانواده خود بخواهید هنگام صحبت با شما کاملاً به شما نگاه کنند و رو در روی شما قرار بگیرند تا از حرکات صورت و لب آنها برای فهم گفتار آنها استفاده کنید.

- از دوستان خود بخواهید با شما کمی بلندتر صحبت کنند ولی فریاد نزنند.

- بدانید که سر و صدای اطراف شما و درک سخنان کسی که با او صحبت می کنید اختلال ایجاد می کند برای همین مثلاً اگر به رستوران رفتید از میز نزدیک آشپزخانه و یا میزی که نزدیک به گروه موزیک می باشد دوری کنید و در گوشه ای ساکت مستقر شوید تا راحتتر بتوانید گفتگوی خود با دوستان و مهمانان را متوجه شوید.

 


تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1391

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ | فايل متن
< >