آسم در بالغین

1391/6/30 0:0
بسیاری از کسانی که در بزرگسالی مبتلا به آسم می شوند، در دوران کودکی گاهی اوقات مشکلات تنفسی داشته اند.آسم نوعی اختلال تنفسی است که افراد را در هر سنی مبتلا می سازد.

- آیا من می توانم در این سن به آسم مبتلا شوم؟

بسیاری از کسانی که در بزرگسالی مبتلا به آسم می شوند، در دوران کودکی گاهی اوقات مشکلات تنفسی داشته اند. آسم نوعی اختلال تنفسی است که افراد را در هر سنی مبتلا می سازد.

گاهی اوقات افراد زمانیکه بسیار کوچک هستند مبتلا به آسم بوده و بعد از رشد بیماریشان برطرف می شود. ولی امکان دارد باز در مراحل دیگر زندگیشان به آن مبتلا شوند. گاهی اوقات نیز زمانیکه سن بالایی دارند برای اولین بار به آسم مبتلا می شوند.

آسم می تواند در هر سنی ایجاد شود. از ، بیش از 3/20 میلیون نفری که در آمریکا به آسم مبتلا هستند، حدود دو میلیون نفر سن بالای 65 سال دارند. در سال 2001، بیش از 860 هزار نفر از افراد بالی 65 سال دارای حمله آسم یا بروز بیماری آسم بوده اند.

- آسم چیست؟

آسم یک نوع اختلال تنفسی است که در آن نفس کشیدن و بخصوص بازدم سخت می شود. زمانیکه شما عمل دم را انجام می دهید هوای تازه وارد بینی و حلق شما شده و سپس توسط نای و ساختارهای لوله مانندی که اصطلاحاً نایژه نامیده می شوند وارد ریه ها می شود. زمانیکه شما عمل بازدم انجام می دهید، هوا از طریق همان ساختارها خارج می شود در هنگام ابتلای یک فرد به آسم لوله های تنفسی حساس می شوند و ممکن است به دود، گرده گلها، گرد و غبار ، مواد حساسیتزا یا سایر عوامل تشدید کننده، واکنش نشان دهند. در یک بیمار آسمی، مجاری تنفسی سفت و محکم ، ملتهب و متورم شده اند.

زمانیکه مجاری تنفسی واکنش نشان می دهند یا ملتهب می شوند، تنگ می شوند . همین عامل سبب می شود که عمل تنفس و ورود هوای تازه و خروج هوا سخت شود.

- آیا آسم در میان افراد بزرگسال تر شایع است؟

بعضی از بالغین هستند که در دوران کودکی و نوجوانی نیز مبتلا به آسم بوده اند و در این سن دوباره علائمشان بازگشته است. بعضی نیز امکان دارد در همان سن تازه به آسم مبتلا شده باشند .

آسم و علائم شبیه آسم در میان بالغین بسیار شایع می باشد. بیش از یک چهارم افراد بالای 65 سال که در دو مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفته اند دارای درجاتی از خس خس سینه که یکی از علائم شایع آسم می باشد. بودند آنها ممکن بود همراه سرماخوردگی یا بدون آن دارای خس خس باشند یا اینکه حملاتی از تنگی نفس همراه با خس خس سینه داشتند. گاهی اوقات افتراق آسم از سایر بیماریهای ریوی توسط پزشک مشکل است. سایر بیماربهای ریوی که دارای علائم شبیه به آسم هستند شامل التهاب نایژه ها و نایژکها ( برونشیت) و آمفیزم بخصوص در کسانیکه سیگاری هستند، می باشند.

در بعضی از بالغین، برونشیت و آمفیزم می تواند شبیه به آسم به نظر برسد. گاهی اوقات نیز امکان دارد آسم شبیه برونشیت و آمفیزم به نظر برسد. بیماریهای قلبی نیز می توانند منجر به مشکلات تنفسی شوند و ممکن است فرد در یک زمان مبتلا به بیماریهای قلبی و ریوی با همدیگر باشد.

- علائم آسم چیست؟

علائم آسم ممکن است بسیار گیچ کننده باشد ولی شایعترین علائم شامل :

- وجود خس خس سینه درزمان تنفس: گاهی اوقات ممکن است این صدا فقط در هنگام سرماخوردگی وجود داشته باشد.

- سرفه: سرفه های فرد می تواند حتی خلط دار نیز باشد. این علائم در اغلب موارد بر طرف می شوند و گاهی تا بیش از یک هفته نیز طول می کشند.

- تنگی نفس : ممکن است تنگی نفس در آن واحد شروع شود یا اینکه فرد گاه گاهی دچار حملات تنگی نفس شود. در این حالت فرد احساس می کند، نمی تواند هوا را وارد ریه های خود سازد.

- سختی حرکات قفسه سینه: ممکن است در هوای سرد یا در طی فعالیت های بدنی حرکات قفسه سینه مشکل شود. این علامت یکی از اولین علامتهایی است که نشان می دهد شدت آسم رو به بدتر شدن است.

- آیا آسم یک بیماری جدی و خطرناک است؟

به آسم از جمله مشکلات سلامتی بسیار مهم به حساب می آید و همواره بروز می یابد اما نکته امید