نارسایی قلب

1391/6/30 0:0
برخلاف آنچه به نظر می رسد اصطلاح " نارسایی قلب " به معنی این است که قلب شما نمی تواند به خوبی آنچه باید خون را پمپ کند. نارسایی قلب بدین معنا نیست که قلب شما از کار ایستاده یا شما دچار حمله قلبی شده اید به نارسائی قلب، نارسائی احتقانی قلب نیز می گویند. "احنقانی " یعنی اینکه خون در بدن شما تجمع می یابد، زیرا که قلب قادر به پمپ کردن آن نمی باشد.

- نارسایی قلب چیست ؟

برخلاف آنچه به نظر می رسد اصطلاح " نارسایی قلب " به معنی این است که قلب شما نمی تواند به خوبی آنچه باید خون را پمپ کند. نارسایی قلب بدین معنا نیست که قلب شما از کار ایستاده یا شما دچار حمله قلبی شده اید به نارسائی قلب، نارسائی احتقانی قلب نیز می گویند.
"احنقانی " یعنی اینکه خون در بدن شما تجمع می یابد، زیرا که قلب قادر به پمپ کردن آن نمی باشد.

- چه چیزی باعث نارسایی قلب می شود؟

نارسایی قلب علل متفاوتی دارد. گاهی اوقات علت اصلی یافت نمی شود. شایعترین علل نارسایی قلب در زیر لیست می شود:

- بیماری شریان کروناری ( تنگی عروق خون دهنده به قلب ) - اغلب افرادی که نارسایی قلب دارند قبلاً دچار حمله قلبی شده اند.

- مشکلات عضله قلب ( کاردیومایوپاتی )

- فشار خون بالا ( هیپرتانسیون )

- مشکلات هرکدام از دریچه های قلبی

- ضربان غیرطبیعی قلب ( آریتمی )

- مواد سمی ( مثل مصرف الکل )

- بیماری مادرزادی قلبی ( مشکل قلبی که از بدو تولد وجود داشته است )

- دیابت

- مشکلات تیروئید

- علائم نارسایی قلب چیست ؟

بعضی افرادی که نارسایی قلبی دارند مشکلات و علائم کمی دارند. در زیر فهرستی از مشکلاتی که ممکن است فردی با نارسایی قلبی داشته باشد آورده شده است:

- تنگی نفس ( شاید هنگام راه رفتن یا از پله بالا رفتن )

- تنگی نفس در هنگامی که در بستر خوابیده اید.

- بیدار شدن در شب بدلیل تنگی نفس ناگهانی

- تورم پاها ( معمولاً پاها و قوزک ها )

- افزایش وزن سریع

- سرفه مزمن

اگر هر کدام را دارید بویژه اگر در گذشته مشکل قلبی داشته اید به پزشک خود از اطلاع دهید.

- چه آزمایشاتی مورد نیاز است ؟

پزشکتان احتمالاً بر اساس تاریخچه پزشکی شما، علائم و معاینه فیزیکی، به نارسائی قلبی مشکوک می شود. او همچنین ممکن است آزمایشات زیر را درخواست کند:

- آزمایشات خونی

- آزمایشات ادرار

- عکس قفسه سینه

- نوار قلب

- اکوکاردیوگرافی یا عکس برداری قلب بوسیله مواد رادیواکتیو

دو آزمایش آخر اغلب مورد استفاده قرار می گیرند تا به تشخیص مطمئن شویم. ( این دو آزمایش) برای قطعی شدن تشخیص مورد استفاده قرار می گیرند) اکوکاردیوگرافی تستی است که هیچ دردی ندارد. یک پروب در سطح قفسه سینه حرکت داده می شود و امواج صوتی می فرستد تا پزشک شما بتواند از قلب تصویری بگیرد. تصاویر به پزشکتان نشان می دهند که تا چه حد قلبتان خوب پمپاژ می کند.

عکس برداری بوسیله مواد رادیو اکتیو شامل تزریق دوز بسیار کمی از ماده رادیواکتیو به خون است. این ماده به سمت قلبتان حرکت می کند و تصاویری تولید می کند که به پزشکتان نشان می دهد که چه حد قلبتان خوب پمپاژ می کند. ماده رادیواکتیو بی ضرر است و پس از پایان تست بطور کامل از بدنتان خارج می شود.

- چه درمانهایی مورد نیاز است ؟

داروهای متفاوت بسیاری در درمان نارسائی قلب بکار می روند. شما بر اساس نوع علائمتان ممکن است یک یا چند دارو لازم داشته باشید. پزشکتان در مورد این داروها با شما صحبت خواهد نمود. ممکن است مدتی طول بکشد تا داروی مناسب حال شما و مقدار آن یافت شود.

چندین نوع دارو که معمولاً در درمان نارسایی قلب مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

- مهار کننده های ACE : این نمونه داروها به باز و گشاد شدن رگهای بدن شما کمک کرده و فشار خون شما را پائین می آورند و جریان خون را بهتر می کنند.

- ادرار آورها : مدرها معمولاً قرص آب نیز نامیده می شوند زیرا که ادرار شما را بیشتر کرده و از تجمع آب در بدنتان جلوگیری می کنند. این داروها همچنینن از تجمع آب در ریه ها جلوگیری کرده و کمک می کنند تا راحت تر نفس بکشید.

- مسدود کننده های بتا : این داروها جریان خون را بهتر کرده و جلوی بعضی مشکلات ریتم قلب را می گیرند.

- دیگوکسن : این دارو که دیجیتالیس هم نامیده می شود کمک می کند تا قلب بهتر پمپ کند. دیگوکسین ممکن است با سایر داروها مصرف شود.

اگر مشکلات دیگری هم دارید یا دچار عوارض این داروها شده اید لازم است تا داروهای دیگری مصرف کنید.

وقتی داروهای نارسایی قلبی مصرف می کنید باید آزمایشات خونی برای بررسی پتاسیم خون و عملکرد کلیه انجام دهید، بسته به اینکه چه نوع دارو و با چه دوزی مصرف می کنید و بدون اینکه دچار مشکلی شوید. به هر حال اگر در مورد داروهایی که مصرف می کنید سؤالی دارید یا دچار عوارض آنها شده اید باید با پزشکتان صحبت کنید. خیلی مهم است که داروها را همانگونه که پزشکتان گفته است مصرف کنید.

- چه موقع لازم است که به پزشک تلفن کنیم ؟

هرگاه تنگی نفس داشتید یا در پاها و قوزکها دچار تورم شدید باید با پزشکتان تماس بگیرید. همچنین اگر در طول یک تا دو روز 5-3 پوند ( هر پوند معادل 450 گرم است ) وزن اضاف کردید باید با او تماس بگیرید.

برای اینکه وزن خود را مرتب چک کنید لازم است تا هر روز صبح قبل از ادرار کردن و پس از اینکه چیزی خوردید خود را وزن کنید.

شما باید هر گاه سؤالی در مورد وضعیت خود یا داروهایتان دارید با پزشکتان تماس بگیرید.

 


تاریخ بروز رسانی:   5 مهر 1391

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ | فايل متن
< >