پرده گوش پاره شده

1391/7/4 0:0
پرده گوش بصورت یک سوراخ و یا یک پارگی میتواند آسیب ببیند . پرده گوش ، گوش خارجی را از گوش میانی جدا میکند . به این پرده "پرده صماخ "نیز میگویند.با توجه به اینکه پرده گوش ارتباط گوش میانی را با هوای بیرون و اتمسفر قطع میکند یک کانال مخصوص بنام لوله استاش از گوش میانی به بینی راه دارد تا تعادل فشار بین گوش میانی و فضای بیرون را بر قرار کند.

پرده گوش بصورت یک سوراخ و یا یک پارگی میتواند آسیب ببیند . پرده گوش ، گوش خارجی را از گوش میانی جدا میکند . به این پرده "پرده صماخ "نیز میگویند. با توجه به اینکه پرده گوش ارتباط گوش میانی را با هوای بیرون و اتمسفر قطع میکند یک کانال مخصوص بنام لوله استاش از گوش میانی به بینی راه دارد تا تعادل فشار بین گوش میانی و فضای بیرون را بر قرار کند.

 پارگی پرده گوش معمولاً با کاهش شنویی و گاهی با خروج ترشحات همراه است ولی درد آن پایدار نبوده و گذار میباشد .

 

 علل پارگی پرده گوش :

 علل اصلی پارگی پرده گوش وارد شدن ضربات فیزیکی به آن و یا عفونت میباشد . مثال مواردی که باعث پاره شدن پرده گوش میشود شامل موارد زیر میباشد :

- ضربه محکم به روی گوش مثلاً یک سیلی محکم

- هنگام شکستگی جمجمه

- در نزدیکی محل انفجار بودن

- اگر جسم نوک تیزی مثل سوزن یا هر وسیله دیگر عمیقاً وارد کانال گوش شود

- در اثر ورود قطعات داغ ( مثلاً هنگام جوشکاری ) و یا ورود مواد اسیدی به داخل گوش

علاوه بر موارد فوق عفونت گوش میانی میتواند باعث درد ، کاهش شنویی وگاهی پاره شدن خودبخود پرده گوش شود که ممکن است پس از پاره شدن پرده گوش ترشحات چرکی آغشته با مقداری خون از گوش خارج شود .

اکثر موارد پارگی پرده صماخ خودبخود در عرض چند هفته پس پارگی بهبود می یابد ولی گاهی روند ترمیم به چند ماه نیز طول می کشد. و در تمامی مدتی که گوش در حال ترمیم است و هنوز پارگی وجود دارد، باید از ورود آب بداخل آن و همچنین وارد آمدن صدمات دیگر به آن جلوگیری کرد . اگر پرده گوش خودبخود ترمیم نشد، ممکن است جراحی برای ترمیم آن پیشنهاد شود .

 پارگی پرده گوش چه اثری بر روی شنویی دارد ؟

معمولاً هرچقدر که مقدار پارگی وسیعتر باشد ، کاهش شنویی شدیدتر است . علاوه بر وسعت پارگی محل پارگی در روی پرده صماخ نیز دارای اهمیت است . اگر عاملی که باعث پارگی پرده گوش شده همزمان به استخوانچه های گوش میانی نیز صدمه رسانده و ارتباط آنها را با هم قطع کرده باشد ( مثل شکستگی جمجمه )کاهش شنویی ممکن است بسیار شدید شود .

 اگر پارگی پرده گوش در اثر صدای انفجار و یا یک ضربه ناگهانی ایجاد شده باشد، کاهش شنویی ممکن است شدید بوده و همزمان وزوز گوش نیز ایجاد شود ولی معمولاً در این افراد و در عرض چند روز وزوز گوش کمتر شده و مقداری از شنویی بطور نسبی برقرار میشود . البته اگر در زمینه پارگی عفونت مزمن ایجاد شود کاهش شنویی میتواند بسیار شدید و حتی دائمی شود .

 درمان پارگی پرده گوش :

قبل از هر درمانی پزشک باید شنویی بیمار را کنترل کند . در مرحله بعد اکثر پارگیها خصوصاً اگر اندازه آن کوچک باشد، پزشکان بیمار را تحت نظر گرفته و به گوش فرصت میدهند تا خود روند ترمیم خود را آغاز کند . البته در این زمان به بیمار توصیه میشود که از ورود آب به گوش خود جلوگیری کند و در هنگام شنا ، دوش گرفتن و ... پنبه آغشته به وازلین در گوش خود قرار دهد تا از ابتلا به عفونت جلوگیری شود .

 البته اگر پس از مدتی گوش ترمیم نشده و یا از همان ابتدا پارگی بزرگ بوده و یا بنظر برسد که خودبخود ترمیم نمیشود، ازعمل جراحی ترمیم پرده گوش ( تمپانوپلاستی ) برای درمان آن استفاده میشود . این جراحی معمولاً موفق بوده و باعث بهبود شنویی شده و از بروز عفونت گوش میانی جلوگیری میکند .

 پیشگیری از پارگی پرده گوش :

 رعایت موارد زیر برای پیشگیری مفید میباشد :

- در هنگام ابتلا به درد گوش و شک به عفونت گوش میانی سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

- از فرو کردن اجسام تیز بداخل گوش خود جلوگیری کنید .

تا آنجا که ممکن است خود را به محلهیی که صداهای مهیب وجود دارد نزدیک نکرده و یا از وسائل حفاظتی گوش استفاده کنید .

 


تاریخ بروز رسانی:   4 مهر 1391

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ | فايل متن
< >