پژوهش محقق بوشهری، چراغ راه آینده

22 اسفند 1401
در مطالعه‌ای شیوع و توزیع ژنوتیپ‌های دو ویروس که در کودکان تب و بثورات پوستی را به‌وجود می‌آورد در ایران بررسی و در یکی از معتبرترین مجلات علمی ویروس‌شناسی دنیا به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس در مطالعه مشترک بین دکتر محسن کشاورز هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی تهران بررسی شیوع و توزیع ژنوتیپ‌های HHV-6 و HHV-7 در کودکان مبتلا به تب و بیماری‌های مرتبط با بثورات در ایران بررسی شد و مقاله آن در Journal Of Medical Virology که دومین ژورنال معتبر ویروس‌شناسی دنیا است به چاپ رسید.
در این مقاله علمی پژوهشی که توسط دکترای تخصصی ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام شد و با ایمپکت(ضریب‌تأثیر) 20 به چاپ رسیده است در مورد ویروس‌های HHV-6  و HHV-7 از خانواده هرپس ویریده بوده است که طیف وسیعی از علایم بالینی از قبیل بیماری حاد تنفسی تب‌دار، تب، بثورات پوستی، استفراغ، اسهال، تشنج ناشی از تب و انسفالیت را ایجاد می‌کنند.
مطالعات نشان‌ داده است پس از بروز عفونت اولیه، این ویروس‌ها یک عفونت نهفته یا پایدار ایجاد می‌کنند که تا پایان عمر در میزبان باقی می‌ماند و ممکن است در شرایط خاص، مانند افت سیستم ایمنی موجب بروز مجدد علائم شود. عفونت‌های اولیه با علایم بالینی تقریباً در 30درصد از کودکان به عنوان روزئولا یا اگزانتوم سابیتوم شناخته می شوند. اگزانتما یک بیماری کلاسیک در اوایل دوران کودکی با شروع ناگهانی تب بالا است که 3 تا 4 روز طول می کشد و با کاهش دمای بدن نوزاد و بثورات پوستی ظاهر می شود.
این پژوهش اولین مطالعه بررسی شیوع و توزیع ژنوتیپ های HHV-6/7 در کودکان مبتلا به تب و بیماری‌های مرتبط با بثورات در ایران است که با شناسایی جهش‌های جدید ایجاد شده در این ویروس می تواند به کنترل اپیدمی‌های احتمالی آینده و تسهیل پیشگیری و درمان این بیماری‌ها در کودکان کمک کند.
دکتر محسن کشاورز هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است که در سال 1401 به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و پژوهشگر برتر استان بوشهر برگزیده شد.

کلمات کلیدی:
محسن.کشاورز     ویروس.شناسی     ژنوتیپ     HHV-7     HHV-6     Virology    
   

تاریخ بروز رسانی:   22 اسفند 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >