کار بر روی گیرنده های پروتئینی سلول - برندگان نوبل شیمی 2012

23 مهر 1391
بار دیگر موعد معرفی بهترین های دنیا از نگاه کمیته داوری آکادمی سلطنتی علوم سوئد سر رسید و آنها در بخش های مختلف مشغول معرفی برندگان ۲۰۱۲ هستند.

نارنجی - به گفته کمیته انتخاب نوبل، دو دانشمند آمریکایی به دلیل کار بر روی نشان دادن شیوه عملکرد سلول های بدن در پاسخ به محرک ها از قبیل حملات آدرنالین، مستحق دریافت نوبل شیمی ۲۰۱۲ تشخیص داده شدند. این مطالعات به توسعه روش های درمانی و داروهای بسیار موثرتر، کمک فراوانی خواهد کرد.
آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد که جایزه 1.2 میلیون دلاریش به دلیل فعالیت و کشفیات در زمینه شیوه کارکرد گیرنده های زوج G-protein ، به Robert Lefkowitz و Brian Kobilka تعلق می گیرد. این گیرنده ها در حقیقت دروازه های سلول ها برای ورود پیام های شیمیایی هستند.
کمیته نوبل می گوید:
بیش از نیمی از داروهای فعلی بر اساس این گیرنده ها عمل می کنند، که از این میان می توان به بتابلوکرها (مانند پروپرانولول)، ضدحساسیت ها و انواع مختلفی از داروهای روانپزشکی اشاره کرد.
کارهای انجام شده برای یافتن شیوه بهتری برای هدف قرار دادن این گیرنده ها (که به عنوان GPCT ها شناخته می شوند) یکی از موضوعاتی مورد علاقه فراوان کمپانی های داروسازی و بیوتکنولوژی است. Lefkowitz در کنفرانس خبری تلفنی گفت که تلفن دعوت به سوئد وی را از خواب بیدار کرده است:
باید بگویم که صدای آن را نشنیدم، زیرا گوش بندم را گذارده و برای خواب آماده شده بودم. پس همسرم با آرنج به من زد. و آنگاه اتفاق افتاد، یک شادی و غافلگیری تمام عیار.
Sven Lidin شیمیدان مواد معدنی دانشگاه لاند و شیمی دان کمیته می گوید که این کشفیات، کلیدی حساس در تحقیقات پزشکی هستند: «دانستن اینکه آنها (گیرنده ها) چه شکلی اند و چگونه عکس العمل نشان می دهند، برای ما ابزار لازم برای تولید داروهای بهتر با عوارض جانبی کمتر را فراهم می آورد.»

توضیح: سلول های بدن بر حسب نوع شان، گیرنده خاص خودشان را دارند. اهمیت شناخت این گیرنده ها در تولید داروهای اختصاصی برای گروه خاصی از سلول ها است. چیزی که در داروهای فعلی کمتر دیده می شود. برای مثال اگر دندانتان درد کند و مسکن بخورید، هدف شما رسیدن دارو به سلول های دندان است. اما چیزی که در واقع رخ می دهد، رسیدن دارو به تمام سلول های بدن، از جمله سلول های دندان است. حالا داروی مسکن چندان بد نیست و اشکالی ندارد به کل سلول های بدن برسد، اما داروهای دارای عوارض جانبی، کم نیستند.
سیستم اثر داروهای فعلی دقیقا مانند شلیک با چشمان بسته است. به امید روزی که این چشم بند برداشته شود و بتوانیم دقیقا تعیین کنیم هر دارو روی چه سلول خاصی عمل کند.

حتما می دانید که در ابتدای پایه گذاری جایزه نوبل در سال ۱۹۰۱، این جایزه تنها در زمینه علوم، ادبیات و صلح اهدا می شد. آلفرد نوبل ، تاجر و مخترع دینامیت، پایه گذار و سرمایه گذار این جایزه جهانی است.   

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1391

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >